Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İran kedileri kökeni, karakteri, bakımı, beslenmesi
#1
İran Kedileri Kökeni?

İran kedilerinin uzun tüylü Ankara kedilerinden geldiği sanılıyor. Doğulu kediler olarak tanınan bu iki ırk eski zamanlarda birbirine daha çok benziyordu. Zaman içerisinde seçici çiftleştirilmelerle, İran kedisinin belirlevici özellikleri belirginleşmiş, uzun
tüyler daha uzun, geniş yüz de daha geniş hale gelmiştir. Yaygın rengi beyaz olan İran kedilerinin 60'tan fazla renk türü bulunmaktadır.

İran Kedileri Karakteri ?

İran kedilerinin bakımı zor olmasına rağmen bu denli popüler bir ırk olmasının nedeni, muhtemelen sevimli olduğu kadar sakin ve uyumlu oluşudur.
Akıllı, uslu ve sevecen olarak tanımlanan İran kedileri evde yaşamaya çok uygundur. Sakin karakterinden dolayı evdeki eşyalara zarar verme eğilimi fazla olmayacaktır. Genelde sevilmeye istekli olan bu ırk tam bir kucak kedisidir.

İran Kedileri Beslenmesi?

İran kedilerinin göz yapıları, burun ve ağız yapıları diğer kedilerden çok farklıdır. Özellikle ağız yapılarının farklı oluşu, bazı tip kuru mamaları kavramakta zorluk çekmesine neden olur. Uygun tane yapısının seçimine özen gösterilmelidir.
Tüyleri çok uzun ve yoğun olan bu ırkın beslenmesinde, tüy yumağı oluşumunu kontrol altına alacak bileşenler olması gerekir.

İran kedileri Bakımı ?

İran kedileri uzun ve yoğun tüy yapıları nedeni ile her gün taranmalıdır. Taranmaya küçükken alıştırılması gerekir. Göbek ve kuyruk kısmında tüy topaklarının oluşmaması için özen gösterilmelidir.


Bu ırkın burnu basık olduğu için, göz kanallarında üretilen sıvı dışarıya akar. Bu sıvıyı her gün temizlemek kedinin temiz
görünmesini, göz enfeksiyonundan korunmasını sağlar. Bakım yapılmazsa, akan sıvı çapaklanır ve tüylere yapışır.
Ara
Cevapla[-]
Hızlı Cevap
Konu
Bu mesaj için cevabınızı buraya yazınız.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi